Zmarł choreograf Roland Petit

Francuski choreograf i tancerz, którego twórczość wzbogacała sceny od Paryża po Hollywood, zmarł w Genewie w wieku 87 lat - poinformowała w niedzielę Opera Paryska.

Wiadomość o śmierci Petita przekazała jego żona, tancerka Zizi Jeanmaire, która współpracowała z mężem.

Niespożyty twórca Roland Petit przygotowywał, jak pisze AFP, przesiąknięte zmysłowością układy dla największych tancerzy, takich jak Rudolf Nuriejew, Margot Fonteyn czy Michaił Barysznikow, lecz także dla gwiazd Hollywood, jak Fred Astaire czy Leslie Caron, czerpiąc inspiracje zarówno z "Carmen", jak i z muzyki Duke'a Ellingtona.

Petit miał wiele odznaczeń, w tym Legię Honorową. Został też pierwszym obcokrajowcem, który otrzymał Nagrodę Państwową Federacji Rosyjskiej za inscenizację baletu "Dama Pikowa" w moskiewskim teatrze Bolszoj w 2001 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.