Powołanie

Czyli wybranie, przeznaczenie, wezwanie - jak podpowiada „Leksykon duchowości katolickiej”. A może „skłonność, zdolność, zamiłowanie do czegoś”, jak chcą autorzy PWN-owskiej encyklopedii „Religia”?

Definicje definicjami, ale i tak najciekawsze objaśnienia tego terminu/stanu/zjawiska znajdziemy u osób powołanych. Ich świadectwa i przemyślenia przeczytać można w nowej książce „Powołanie i co dalej”, którą niedawno opublikowało Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC.

Już we wstępie padają tu słowa, że „powołanie jest tajemnicą – znaną tylko nam i Bogu”. Redaktorka książki, Dorota Mazur, postanowiła się z ową tajemnicą zmierzyć.

W jej odkrywaniu pomagają jej kolejni rozmówcy. Pierwszy i chyba najbardziej znany („okładkowy”), to ojciec Leon Knabit. W rozmowie z nim padają np. słowa o tym, że powołanie to poznanie samego siebie, odnalezienie swojego miejsca na ziemi, swojej drogi życiowej. Pamiętać jednak trzeba także o Chrystusie. „Jeżeli nie ma Jezusa między nami, w naszym codziennym życiu, to nasze życie i nasze relacje będą piekłem – blizny się nie zagoją, a z otwartych ran ciągle będzie się sączyć krew, bo będziemy porażeni oskarżeniami” przestrzega za Gabrielem Marcelem ojciec Leon.      

Żyć Słowem, stać się dla innych darem – to powołanie Marii Wołodko OV. Justyna i Krzysztof Kuś są przekonani, że ich powołanie to małżeństwo i rodzicielstwo. Powołaniem może być praca, pielgrzymowanie, zaś małe dzieci zdają się być powołane do zabawy.

Skoro o dzieciach mowa, to w „Powołanie i co dalej” spotykamy także „biskupa od dzieci”, czyli księdza biskupa Antoniego Długosza. Również i on dzieli się tu z czytelnikami swoimi refleksjami na temat powołania. Co ciekawe, wspomina także o licznych wątpliwościach: - Moja wewnętrzna postawa podobna jest do biblijnej drogi proroków, którzy mieli wątpliwości w podejmowaniu zadań. Najlepiej widać to na przykładzie proroka Jeremiasza. Ostatecznie odważyli się pójść drogą prorockiego powołania. Jednak każdego dnia kapłańskiego życia muszę pamiętać, że powołanie jest darem, o który każdego dnia trzeba prosić Boga i pielęgnować, ponieważ można je stracić…

W książce mowa jest przede wszystkim o powołaniu, ale nie brak w niej także innych wątków i tematów. W jaki sposób Bóg jest obecnym w naszym życiu (jak się objawia i działa). Jak się modlić? Jak funkcjonować we wspólnocie? I na te pytania możemy znaleźć tu odpowiedzi.

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Zadanie konkursowe było następujące: należało krótko napisać czym jest dla Państwa powołanie. Za wszystkie refleksje dziękujemy, a angrody otrzymują:

Beata Flader-Durma z miejscowości Bircza, Karolina Pysz ze Szczecina oraz Paweł Mleczko z Krakowa

Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości