Ruch Chorzów kończy 95 lat

Piłkarskie zespoły "Niebieskich Gwiazd", Reprezentacji Śląska Oldbojów i kibiców zagrają w niedzielę podczas obchodów 95-lecia istnienia 14-krotnego mistrza Polski Ruchu Chorzów. Klub zaczynał od gry w koszulkach i butach uszytych przez rodziny piłkarzy.

Zebranie założycielskie klubu z udziałem 40 osób odbyło się 20 kwietnia 1920 roku w Domu Związkowym w Wielkich Hajdukach. Dziś jest to Miejski Dom Kultury "Batory" w Chorzowie.

Na początek "Niebiescy" dostali od Polskiego Komitetu Plebiscytowego jedną piłkę, sześć par butów i kilka swetrów. Rodziny piłkarzy uszyły im pozostałe buty i koszulki.

Pierwszy oficjalny mecz Ruch rozegrał 3 maja 1920 w Wełnowcu (dziś dzielnica Katowic). Rywalem był miejscowy Orzeł Józefowiec, a chorzowianie wygrali 3:1.

29 września 1935 w meczu otwarcia stadionu Ruchu przy ulicy Cichej chorzowianie zremisowali z Wartą Poznań 1:1. Na tym obiekcie piłkarze grają do dziś.

Chorzowianie wywalczyli dotąd 14 tytułów mistrza Polski, ostatni w 1989 roku. Krzysztof Warzycha, zdobywając 24 gole został wówczas królem strzelców ligi. Trenerem był Jerzy Wyrobek.

"Nie bez powodu mottem naszego klubu są słowa +Legenda bez końca+. Ruch stworzył wiele piłkarskich gwiazd, które do dziś są wzorem dla młodych, utalentowanych zawodników, będących dopiero na początku swojej sportowej drogi. +Niebiescy+ to także wiele pokoleń kibiców, dla których wspieranie swojej drużyny to nie tylko pasja, ale sens życia. Dlatego cieszę się i jestem dumny, że w ciągu ostatnich pięciu lat Ruch aż trzykrotnie kończył sezon na podium i grał w europejskich pucharach" - powiedział PAP prezes klubu Dariusz Smagorowicz.

Ten sezon nie jest na razie udany dla zespołu, który niedawno po pół roku "wygrzebał" się ponad strefę spadkową w ekstraklasie.

"Wierzę głęboko, że niedługo uda nam się także spełnić nasze największe marzenie i wywalczyć upragnioną 15. +gwiazdkę+. Z mojej perspektywy codzienna praca w klubie, troska o to, aby sprawnie funkcjonował oraz budowanie strategii na przyszłość, to ogromna odpowiedzialność i stres, ale przede wszystkim wielki zaszczyt" - dodał Smagorowicz, który jest też współwłaścicielem klubu.

Podczas niedzielnego urodzinowego turnieju drużynę złożoną z byłych graczy Ruchu poprowadzi aktualny trener Waldemar Fornalik, a wśród jego podopiecznych znajdą się m.in. Dariusz Gęsior, Marcin Baszczyński, Piotr Lech, Albin Wira, Mirosław Mosór.

W ekipie śląskich oldbojów też wystąpią zawodnicy znani z występów w niebieskich barwach - Mariusz Śrutwa, Adam Kryger czy Radosław Gilewicz.

Na stadionie przy ul. Cichej kibice będą mieli okazję spotkać także innych zawodników tworzących historię klubu. Do sprzedaży trafiła kolekcja urodzinowych gadżetów retro, m.in. skórzana sznurowana piłka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama