Zainspirowani w Kalwarii Zebrzydowskiej

W ramach organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury festiwalu muzycznego Sacrum in Musica w bielskiej Galerii Środowisk Twórczych otwarta została wystawa "Pytając o Drogę". Znalazły się na niej prace wybitnych polskich autorów.

Zaprezentowane zostały dzieła o tematyce sakralnej, inspirowane Ogólnopolskimi Spotkaniami Twórców w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywającymi się w latach 1993-2009.

- Kalwaria sprzyja wyciszeniu, oderwaniu się od codziennych uwikłań, stawianiu ważnych pytań niezależnie od życiowych postaw i światopoglądu. Przyjeżdżający tu artyści stawiali pytania o kondycję współczesnej sztuki, tożsamość artysty, dzielili się swoimi przemyśleniami i dorobkiem - wspomina Piotr Czadankiewicz, organizator kalwaryjskich plenerów.

Jednym z projektów było też zgromadzenie realizacji, które usiłują pozytywnie odnosić się do rzeczywistości duchowej, szukać adekwatnych środków i symboli aby móc stawiać pytania: czym jest świat i człowiek; jak odnosić się do rzeczywistości transcendentnej.

Udało się, co jest rzadkością w skali kraju, zorganizować szereg wystaw gromadzących stosunkowo nielicznych artystów z tego obszaru - i zachęcić innych - do podejmowania bezpośrednich metafizycznych rozważań.

- To szczególnie cenne w czasach wyraźnej sekularyzacji kultury Zachodu, a także zaniku więzi i dialogu między współczesną sztuką oraz religią. To ważne wobec artystycznego buntu, kiedy często rodzi się pytanie, czy możliwa jest w dzisiejszym świecie afirmatywna sztuka religijna... - podkreśla Piotr Czadankiewicz.

W trakcie trwania Spotkań w Kalwarii uczestniczyło w nich wielu aktywnych artystów z Bielska-Białej, m.in. Piotr Czadankiewicz, Jerzy Fober, Teresa Gołda-Sowicka, Mariusz Horeczy, Janusz Karbowniczek, Michał Kliś, Piotr Kutryba, Marek Luzar, Adam Molenda, Dorota Nowak, Jarosław Skutnik, Jadwiga Smykowska, Teresa Sztwiertnia, Paweł Warchoł, Ernest Zawada i Barbara Żak.

Piotr Czadankiewicz, komisarz wystawy i zarazem inicjator kalwaryjskich spotkań plenerowych polskich artystów   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Piotr Czadankiewicz, komisarz wystawy i zarazem inicjator kalwaryjskich spotkań plenerowych polskich artystów
Bywali tu także wybitni twórcy sztuki współczesnej z całej niemal Polski: Janusz Bałdyga, Grzegorz Bednarski, Bettina Bereś, Maciej Bieniasz, Tadeusz Boruta, Marek Chlanda, Andrzej Desperak, Izabella Gustowska, Elżbieta Jabłońska, Koji Kamoji, Piotr C. Kowalski, Wojciech Leder, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Aleksander Markowski, Aldona Mickiewicz, siostry Anna i Irena Nawrot, Zdzisław Nitka, Ryszard Otręba, Ewa Pełka, Krystyna Piotrowska, Władysław Ratusiński, Tadeusz M. Siara, Mikołaj Smoczyński, Tomasz Struk, Jerzy Truszkowski, Zbigniew Warpechowski.

Prace części z nich  można oglądać na wystawie. Podczas wernisażu z publicznością spotkali się: prof. Michał Kliś, Wiesław Łysakowski, Agata Tomiczek-Wołonciej.

- Cieszę się, że jestem tu dzisiaj podwójnie obecny: są tu moje prace, ale także prezentują się moi dyplomanci - mówił z dumą prof. Kliś. - Każdy z nas ma powody, by się zatrzymać i zastanowić nad życiem i tym, co będzie później, po przekroczeniu ostatniego progu...

- Te prace są pokłosiem kalwaryjskich plenerów i spotkań, nad którymi czuwał Piotr Czadankiewicz. On był takim przewodnikiem dla artystów, którzy brali w nich udział. Nic w tych spotkaniach nie było przypadkowe. Zawsze towarzyszyły im odwołania do świata wartości. Były to spotkania z Dekalogiem, prawdą.

Dodatkowej wymowy dodaje tej wystawie fakt, że część autorów, którzy brali w nich udział, a ich pracę są tu dzisiaj, odeszła już do Pana, jak Teresa Gołda-Sowicka, albo zmaga się z ciężką chorobą, jak Jadwiga Smykowska. Akcenty są tu rozłożone dość mocno i myślę, że każdy znajdzie tu inspirację dla własnej refleksji... - mówił prof. Michał Kliś.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg