Policja w obronie dzieł kultury sakralnej

Policje Włoch i Polski zacieśniają współpracę w obronie sakralnych dóbr kultury. 25 maja w ambasadzie polskiej przy Stolicy Apostolskiej odbyła się konferencja poświęcona doświadczeniom polskich i włoskich policjantów na tym polu.

„Otóż tu nie chodzi o pewną licytację, czy porównanie dorobku polskiej policji z włoską, ale o zwalczanie przestępczości – powiedział Radiu Watykańskiemu gen. Waldemar Jarczewski. – Najczęściej jest to proceder zorganizowany. Grupy przestępców są wyspecjalizowane w rabunku dóbr kultury. W tym przypadku mówimy o przedmiotach kultu religijnego. W czasie rzymskiego spotkania z włoskimi karabinierami chodziło nam o nawiązanie kontaktów i pewne przesłanie związane z tym, w jaki sposób polska policja traktuje tego typu przestępczość. Wymieniliśmy też informacje między specjalistami w tym zakresie.

Tak naprawdę, by zapobiegać, a więc oddziaływać prewencyjne, trzeba nam zrozumienia i wsparcia Kościoła. Potrzeba przede wszystkim dwóch partnerów. Z jednej strony policja, która deklaruje współpracę, z drugiej strony potrzebne jest wsparcie z zakresu odpowiedniego skatalogowania przedmiotów” – powiedział Radiu Watykańskiemu, zastępca komendanta głównego polskiej Policji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości