Policje Włoch i Polski zacieśniają współpracę w obronie sakralnych dóbr kultury. 25 maja w ambasadzie polskiej przy Stolicy Apostolskiej odbyła się konferencja poświęcona doświadczeniom polskich i włoskich policjantów na tym polu.
„Otóż tu nie chodzi o pewną licytację, czy porównanie dorobku polskiej policji z włoską, ale o zwalczanie przestępczości – powiedział Radiu Watykańskiemu gen. Waldemar Jarczewski. – Najczęściej jest to proceder zorganizowany. Grupy przestępców są wyspecjalizowane w rabunku dóbr kultury. W tym przypadku mówimy o przedmiotach kultu religijnego. W czasie rzymskiego spotkania z włoskimi karabinierami chodziło nam o nawiązanie kontaktów i pewne przesłanie związane z tym, w jaki sposób polska policja traktuje tego typu przestępczość. Wymieniliśmy też informacje między specjalistami w tym zakresie.
Tak naprawdę, by zapobiegać, a więc oddziaływać prewencyjne, trzeba nam zrozumienia i wsparcia Kościoła. Potrzeba przede wszystkim dwóch partnerów. Z jednej strony policja, która deklaruje współpracę, z drugiej strony potrzebne jest wsparcie z zakresu odpowiedniego skatalogowania przedmiotów” – powiedział Radiu Watykańskiemu, zastępca komendanta głównego polskiej Policji.
Naukowcy o nagłówkach w internecie. Clickbaitowych i nie tylko.
Jeden z ciekawszych melodramatów ostatnich lat. Nie tylko z uwagi na „domieszkę” science-fiction.
Choć raczej należałoby napisać Jedermann – ze względu na pruską/niemiecką przeszłość regionu.
To już V edycja. Odbędzie się w Wiśle od 30 maja do 1 czerwca.
Liczba tych, którzy zarobili ponad 500 tys. zł, podwoiła się od 2021 r.
W programie m.in. nowe filmy Astera, Johansson i Łoźnicy. Nie zabraknie też polskich akcentów.