Tylko dlaczego dużą literą? I do tego latem?
Ano dlatego, że Wiosna to w tym przypadku nazwa alpejskiego miasteczka (w oryginale Frühling), w którym rozgrywa się akcja nieskończonej ilości niemieckich filmów telewizyjnych z Simone Thomallą w roli głównej.
Aktorka wciela się w nich w postać Katji Bauman, pracowniczki socjalnej, która wraz z miejscowym proboszczem-łakomczuchem, granym przez Johannesa Herrschmanna, pomaga mieszkańcom wychodzić ze zwalających im się na głowy kłopotów.
Wszystko to oczywiście w idyllicznych, górskich pejzażach, kojarzących się - jak najbardziej słusznie - z takimi produkcjami jak „Klinika w Schwarzwaldzie”, czy „Doktor z alpejskiej wioski”. Niemiecka kinematografia słynie z takich heimatseriali od lat, a wywodzą się one z ichniejszych, klasycznych heimatfilmów, które przecież próbowano też swego czasu przeszczepić na grunt amerykański, tworząc pamiętne „Dźwięki muzyki” – wielki hollywoodzki hit z Julie Andrews w roli głównej.
Ale gdy idzie o Frühling, to inny film z tą aktorką może przyjść nam jeszcze do głowy. Mianowicie „Mary Poppins”. Wszak Katja Bauman to jej nowe, XXI-wieczne wcielenie, co zresztą można usłyszeć w jednym z filmów o jej przygodach.
Cóż, sezon ogórkowy mamy w pełni, kina nie proponują nic godnego uwagi (ktoś naprawdę chciałby oglądać tego nowego Indianę Jonesa z komputera?), więc jakoś trzeba sobie radzić. A że przy tych temperaturach najlepiej działają produkcje lekkie, łatwe i przyjemne, to urozmaicamy sobie z Żoną wakacyjny czas, jak nie christmasami, o których pisałem niedawno tutaj, to właśnie frühlingami, których, Bóg jeden raczy wiedzieć, ile tak naprawdę już nakręcono. Zaczęto w roku 2011 i powstają do dziś.
Osoby znające język niemiecki sporo filmów z tego cyklu znaleźć mogą na stronie telewizji ZDF: www.zdf.de/serien/fruehling
Po polsku można je natomiast oglądać na kanale Romance TV. W czwartek 6 lipca o godz. 16:15 wyemitowane zostaną tam „Wiosenne dzieci” (powtórka w niedzielę 16 lipca o 6:50). Zaś w czwartek 13 lipca o 5:55 pojawi się tam film „ Nareszcie wiosna!”.
Warto rzucić okiem!
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...