Wiersze 30 autorów m.in. Wisławy Szymborskiej, Jacka Dehnela, Marcina Sendeckiego i Krzysztofa Siwczyka będzie można zobaczyć na stacjach i w wagonach paryskiego metra w dniach 24 sierpnia - 6 września w ramach akcji "Polskie wiersze w paryskim metrze".
Akcja jest częścią projektu "Wiersze w metrze" i elementem kampanii organizowanej w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.
Wiersze będą również obecne na kartkach pocztowych rozpowszechnianych wśród mieszkańców Paryża. Wśród wydarzeń kulturalnych towarzyszących projektowi zaplanowano także spotkanie z autorami wierszy i wieczór poetycki w polskiej ambasadzie; festiwal i warsztaty slamowe z udziałem polskich i francuskich poetów, a także konkurs poetycki na haiku poświęcone Polsce i jej stolicy.
Projekt "Wiersze w Metrze" (www.wierszewmetrze.eu) powstał w Warszawie w 2008 roku z inicjatywy British Council oraz Instytutu Książki przy współpracy m.st. Warszawy oraz Związku Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej. Jego celem była prezentacja współczesnej poezji europejskiej w przestrzeni miejskiej, a także zaangażowanie mieszkańców Warszawy i osób ją odwiedzających w życie kulturalne stolicy. Obecnie kampania ze stolicy Polski trafi do ośmiu stolic świata.
"Bardzo się cieszymy, że prezentując polską poezję w tak wielu stolicach świata będziemy mieli okazję pokazać Warszawę nie tylko jako rodzinne miasto Chopina czy Skłodowskiej, ale również jako współczesne centrum kultury wysokiej i miejsce poetyckich inspiracji" - mówi zastępca dyrektora Biura Promocji miasta st. Warszawy Andrzej Mańkowski.
Tegoroczna edycja "Wierszy w Metrze" rozpoczęła się 4 lipca w Warszawie wraz z inauguracją polskiej prezydencji. Do połowy lipca warszawiacy oraz turyści goszczący w stolicy mogli przeczytać wiersze umieszczone na stacjach i w wagonach metra. Na początku sierpnia wiersze prezentowane były w Londynie.
Od 24 sierpnia do 9 września ekspozycja przenosi się do Paryża. Następnie ma gościć w Madrycie, Kijowie, Pekinie i Tokio. Wiersze będą też prezentowane w siedzibach Komisji Europejskiej i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społeczny w Brukseli oraz Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Pisemnych w Luksemburgu.
Więcej informacji o akcji jest na dostępnych na www.poetryfrompoland.com i www.wierszewmetrze.eu
Patronat honorowy nad projektem objęli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.