Na początku sierpnia minęła 102. rocznica tragicznej i bohaterskiej śmierci Klimka Bachledy. Król tatrzańskich przewodników zginął na ścianach Małego Jaworowego Szczytu, niosąc pomoc uwięzionemu na skale taternikowi. Jaka moc bije z tej postaci? Co od tego czasu zmieniło się w Tatrach?
- To, że przijyżdżajônc do wos godômy z wami po naszymu i łoblykômy się po naszymu, niy dziwota. Zwiônzek Gôrnoślônski do kierego należymy mo zapisano we swoji Deklaracyji dbałość ło ślônsko kultura, strôj i gwara - tłumaczył 13 sierpnia jednemu z księży Jacek Pytel, prezes Bractwa Pielgrzymkowego Związku Górnośląskiego, na VIII Pielgrzymce Górali Żywieckich do Matki Boskiej Rychwałdzkiej. Mysłowiczanie uczestniczyli w niej już po raz szósty.
Zamiast organów zabrzmiały w kościele gęśle, a za kwaśnicą na świńskim ryju ustawiła się kolejka długa jak na Szyndzielnię. W nadmorskiej Ustce, mieście Neptuna i syrenki, przez dwa dni władzę dzierżyli uzbrojeni w ciupagi górale.
Jedno z największych wydarzeń folklorystycznych na Podhalu - 46. Sabałowe Bajania - rozpocznie się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym święcie folkloru weźmie udział blisko 900 ludowych artystów.
Mateusz Buła z Łopusznej został wczoraj wybrany Harnasiem roku 2012. W Białce Tatrzańskiej w konkursie o ten zaszczytny tytuł rywalizowało pięciu kandydatów z Podhala.
Dźwięk pasterskiej trombity, w którą zadął Jan Czepiec, w piątek 65. festiwal "Gorolski Święto" w Jabłonkowie na Zaolziu (Czechy), który towarzyszy 49. Tygodniowi Kultury Beskidzkiej, wielkiej imprezie folklorystycznej.
Zespół Regionalny im. Józefa Macha "Brenna" z Brennej na Śląsku Cieszyńskim został laureatem 43. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu pod auspicjami 49. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - ogłosiło w czwartek jury festiwalu.
Ponad 100 zespołów folklorystycznych, w tym zagraniczne z 15 krajów, wystąpi w 49. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się w sobotę w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim - podali organizatorzy z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
O błogosławieństwo poprosili w sanktuariach na Bachledówce i w Ludźmierzu.
Biskupią Kopę znam od czterdziestu z górą lat. Środę 30 kwietnia 2003 r. zapamiętałem szczególnie.