Potpourri to stara sztuka komponowania zapachów z kwiatów, liści, przypraw, skórek cytrusowych i korzeni. Jak stworzyć i wykorzystać w domu aromatyczną mieszankę?
Za Kazimierza Wielkiego dochód ze sprzedaży soli stanowił jedną czwartą królewskiego budżetu. To dzięki niej władca mógł zastać Polskę drewnianą, a zostawić murowaną.
Bezcenne późnośredniowieczne paramenty bazyliki Mariackiej powrócą nad Motławę. Powołano już w tym celu komisję ekspertów archidiecezji gdańskiej i niemieckiej Unii Kościołów Ewangelickich. Jeśli spełnią się optymistyczne prognozy, już w 2025 r. może powstać unikatowa na skalę światową ekspozycja sztuki sakralnej.
Chociaż tysięcy barci już nie ma, tradycja bartnictwa wciąż istnieje.
Na tej ślicznej jak baśń ziemi spotkały się żywioły. Oszczędny, skupiony na słowie, uporządkowany protestantyzm i zachwycony obrazem, pachnący kadzidłem Wschód staroobrzędowców. Niemiecka gotycka czcionka spotkała cyrylicę.
O młodych, którzy czytają więcej, naśladowaniu rodzinnych wzorców i bibliotekach otwartych w sobotę mówi dr Tomasz Makowski.
„Misję uniwersytetu stanowi kształtowanie choreografów społecznych, kobiet i mężczyzn realizujących wspólny taniec, w który każdy wnosi wkład w ruch całości i nikt nie jest wykluczony” – powiedział Papież podczas spotkania z przedstawicielami związku zrzeszającego uniwersytety katolickie Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (ALA) poinformowało w czwartek, że w ubiegłym roku placówki publiczne i szkolne zostały zalane żądaniami usunięcia książek. Dotyczyły one aż 2500 tytułów, podczas gdy w 2021 oprotestowano ich 1858, a rok wcześniej - 566. "Ostatnie dwa lata były wycieńczające, przerażające i budzące gniew" - skomentowała Deborah Caldwell-Stone, dyrektor działu Wolności Intelektualnej ALA.
Zbiór esejów Michela Onfraya to kronika tego, co Orwell nazwał myślozbrodnią.
O dramacie zaprzedawania duszy diabłu, stole babci i wykluczeniu w kulturze mówi Jarosław Jakubowski.