Beskidzkie Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko Żywieckiej oficjalne otwarte dla turystów. To instytucja, na którą składają się rozsiane po Podbeskidziu zabytkowe drewniane kościoły oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi.
Są dwa miejsca z taką kaplicą na świecie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pół tysiąca lat temu wyglądała ta w Jerozolimie, musisz przyjechać do Miechowa.
Najpiękniejsze pomieszczenie Muzeum - Zamku Tarnowskich, zajmowane przez dawną bibliotekę, jest ponownie udostępnione dla zwiedzających.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski 3 lutego odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozporządzenie ogłaszające "Kraków - zespół architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta" Pomnikiem Historii.
"Kaplicą Sykstyńską Pompejów" nazwano we Włoszech otwarty ponownie dla zwiedzających po prawie 20 latach prac konserwacyjnych Dom Wettiuszów w parku archeologicznym, utworzonym na terenie miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku. Budynek, odkopany w XIX wieku wyróżnia się bogactwem malowideł ściennych.
„Szklane domy” kojarzono sto lat temu z nowoczesnością, społecznym egalitaryzmem i siłą odrodzonego państwa. Dziś kojarzą się wyłącznie z utopią. Niesłusznie.
Zaledwie kilka razy w roku można wejść do klasztoru norbertanek na Salwatorze i zobaczyć od środka drugi największy po Wawelu kompleks zabytkowy w Krakowie.
Dokładnie 200 lat temu - w sierpniu 1822 r. - odbył się ingres biskupa krótkotrwałej diecezji tynieckiej. Do 31 marca przyszłego roku zainteresowani mogą poznać w Muzeum Opactwa w Tyńcu historię diecezji tynieckiej, która istniała tylko 5 lat.
Od roku Kalwaria w Piekarach Śląskich przechodzi kompleksowy remont. Do szczęśliwego końca zmierza remont Bożego grobu. Zaawansowane są także prace konserwatorskie w trzech kaplicach różańcowych.
Podobno z uroków Baranowa korzystał jeden z bohaterów Sienkiewiczowskiej Trylogii. Dziś przykościelny budynek przerabiany jest na ośrodek kultury i informacji turystycznej.