Przewodnik po papieskich księgozbiorach

To pierwsza taka publikacja w niemal 600-letniej historii tej instytucji. Przewodnik omawia kolejno kolekcje rękopisów, książek oraz monet i medali

Biblioteka to nie labirynt, lecz swoiste „miasto” z osobnymi „dzielnicami” i zamieszkującymi je „rodzinami” – wyjaśnia jej prefekt ks. Cesare Pasini. Przewodnik opisuje poszczególne kolekcje, podaje skąd pochodzą, jakie były ich dzieje, co się w nich z grubsza znajduje, w jakich katalogach można je odnaleźć i kto je do tej pory badał. Jest to zatem faktyczny klucz do naszych zbiorów, zawierających 180 tys. rękopisów, 1.600 tys. książek drukowanych, w tym 8.600 inkunabułów, 300 tys. monet i medali, 150 tys. druków, sztychów i matryc, ponad 150 tys. fotografii – stwierdza prefekt biblioteki. Nad opisaniem watykańskich kolekcji pracowało 27 naukowców. Zajęło im to kilkanaście lat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości