Czyli nieutulony żal z powodu końca mistrzostw.
Król Anglii Edward II 698 lat temu pod karą więzienia zabronił dalszej gry w piłkę w mieście z powodu wielkiego hałasu, jaki czyniła gawiedź w czasie takich rozgrywek.
Król – mniejsza tu o jego smutną historię i niechlubny koniec – oprócz sankcji uwięzienia użył argumentów moralnych przeciw grom z piłką, ponieważ rodzą one „wiele zła, którego Bóg zabronił”.
Jeszcze prawie pięć stuleci później (rok 1779) niejaki John Wonkell z Durham został skazany na tydzień aresztu i pokutę kościelną za, uwaga, „bezwstydne uprawianie futeballu”.
Och, jakże nacierpieli się Anglicy, zanim nadeszły czasy pełne chwały, w których z dumą mogą obwieszczać światu, gdzie jest najprawdziwsza ojczyzna futbolu. A mimo to jak cierń w duszy kibica-Anglika-miłośnika literatury (czy taki stwór może w ogóle istnieć, nie nam rozstrzygać) tkwić będzie po wieczne czasy dialog z szekspirowskiego „Króla Leara” – Steward: „Nie dam się bić mój lordzie”, Lord Kent: „Ani podłożyć sobie nogi, co? Jesteś przecież, chamie, graczem futbolowym”.
Porzućmy Anglików z ich nadziejami, przeprawmy się przez kanał La Manche. „Wszystko, co wiem o moralności, zawdzięczam piłce” – napisał Albert Camus, pisarz francuski, ale pół-Katalończyk. Ciekawe, co sądziłby Camus o moralności w PZPN? I w ten sposób – z jakąś nieuchronnością i fatalizmem, przed którymi nie mam siły się bronić – staczam się w odmęty melancholii przechadzając się po interesującej, choć zorganizowanej skromnymi środkami wystawie* w Małej Galerii WBP.
Widz znajdzie na niej jeszcze kilka interesujących cytatów z literatury, m.in. polskiej i rosyjskiej. Ale Polacy i Rosjanie z Euro odpadli zbyt szybko, więc nie cytuję. Zastanawia brak przytoczeń z literatury włoskiej, portugalskiej, czy niemieckiej.
***
*Wystawę „Gol! Gool! Gooool! – piłka nożna w literaturze” można zobaczyć w opolskiej Małej Galerii WBP przy ul. Piastowskiej 18. Będzie czynna do końca lipca. Wstęp wolny.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.