Gimnazjaliści z Łowicza wystawili jasełka na podstawie scenariusza bp. Józefa Zawitkowskiego.
Przeważnie każda szkoła w swojej edukacyjnej działalności stawia na pewne elementy, które nadają placówce charakter wyróżniający ją spośród innych. W Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu są nimi m.in. przedstawienia. Utalentowana młodzież z chęcią występuje na szkolnej scenie, choć próby zajmują sporo czasu.
Zwykle w okresie Bożego Narodzenia wystawiane jest przedstawienie o tematyce religijnej. Tegoroczne oparto na scenariuszu bp. Zawitkowskiego. Prawie 20 lat temu stworzył "Jasełka dla Koderek", w których zawarł zwyczaje, melodie i powiedzenia charakterystyczne dla regionu łowickiego, łącząc przy tym tematy biblijne, historyczne oraz współczesne [Koderki to dziecięco-młodzieżowy zespół ludowy działający przy Łowickim Ośrodku Kultury - przyp. aut.].
Ten scenariusz na potrzeby szkolnych jasełek zdecydowała się zaadaptować Marta Borchard, nauczycielka religii w gimnazjum. - Chcieliśmy go przypomnieć, bo jest bardzo wartościowy. Nawiązuje do naszej lokalnej tradycji - mówi katechetka.
Postacie jasełek swoje kwestie mówią gwarą łowicką. Dla młodych aktorów nie było to łatwe zadanie, ale poradzili sobie z tym doskonale. Jednym z nich był Kamil Śliwiński. Wcielił się rolę syna wiejskiej rodziny. - Starałem się, żeby to wyglądało tak, jak w każdej rodzinie podczas wigilii - mówi Kamil. Nie ukrywa, że pewne zachowania przy wieczerzy wigilijnej przeniósł na scenę ze swojego domu.
Oprócz niego w jasełkach na scenie wystąpili: Weronika Stefańska, Kamil Goliński, Maria Dębska, Milena Górczyńska, Adam Siekiera, Mikołaj Kurczak, Zuzanna Cieślak, Julia Karwat, Łukasz Sędkowski, Michalina Szaleniec i Michał Antczak.
Ponadto udział wzięli Bartosz Kępka, grając na akordeonie, oraz chórzystki: Amelia Szydlik, Klaudia Tylkowska, Marcelina Kuśmierczyk, Julia Woźniak, Wiktoria Wawrzyniecka, Natalia Przybysz, Marta Zabost, Gabriela Szymańska i Oliwia Jaska.
Ekipę techniczną tworzyli: Patrycja Wróblewska, Julia Lubelska, Kornel Jonio, Dominik Kowalski, Piotr Wielec i Szymon Uczciwek.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 1 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Jan Paweł II i kardynał Joseph Ratzinger o „Fauście” Goethe. Warto przypomnieć.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Opowieść o życiu Jezusa i apostołów pojawi się premierowo na wielkim ekranie.
Złota Palma w Cannes, dwa Oscary + cała lista innych ważnych nagród i nominacji.