Występy tancerzy Teatru Rozrywki z Chorzowa i Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" będą zachęcać do odwiedzenia stoiska woj. śląskiego na EXPO 2010 w Szanghaju. Śląskie akcenty pojawią się też podczas Dnia Polskiego na wystawie.
Program Dni Śląskich, które odbędą się między 19 a 23 maja w polskim pawilonie na EXPO 2010, zaprezentowano w środę w Katowicach. Jak wyjaśniali przedstawiciele samorządu regionu, nieprzypadkowo do promocji woj. śląskiego wybrano taniec.
"Chcemy przemówić do Chińczyków przy pomocy tańca, który niesie ze sobą wiele pozytywnej energii i jest zrozumiały dla wszystkich. W ten sposób nawiązujemy do hasła promującego nasz region, czyli +Śląskie. Pozytywna energia+" - powiedział dyrektor wydziału promocji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Stemplewski.
Zaznaczył, że artyści z Teatru Rozrywki i zespołu "Śląsk" przywiozą ze sobą do Szanghaju specjalny parkiet. Jego hydrauliczna konstrukcja akumuluje energię wytwarzaną przez poruszające się na nim osoby i przetwarzają ją na prąd elektryczny. Ilość produkowanego prądu jest wizualizowana, co ma zachęcać tańczących do większej aktywności.
Śląscy artyści zaproszą gości polskiego pawilonu na kursy nauki tańca, a wieczorami nowoczesny parkiet posłuży imprezom klubowym. Będą też m.in. warsztaty języka polskiego prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy na co dzień uczą obcokrajowców, m.in. Chińczyków.
Pozytywne skojarzenia ma budzić zmodyfikowany logotyp woj. śląskiego. Składający się z czterech elementów znak zastąpi podobny, ale złożony z ośmiu części. Zmiana wiąże się z chińską symboliką, w której ósemka jest szczęśliwą liczbą, a czwórka oznacza śmierć. Śląskiej delegacji na EXPO będą towarzyszyć przedstawiciele firm z regionu, zwłaszcza z branży górniczej i energetycznej, z którymi współpracą zainteresowani są chińscy przedsiębiorcy. Promocja woj. śląskiego będzie częścią zaplanowanego na 22 maja Dnia Polskiego, kiedy polski pawilon ma odwiedzić premier Donald Tusk.
Światowa Wystawa EXPO 2010 w Szanghaju odbędzie się od 1 maja do 31 października. Udział w wystawie zadeklarowało blisko 200 krajów z całego świata, a organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby 70 milionów zwiedzających. Ideą przewodnią tegorocznej wystawy będzie hasło "Lepsze miasto, lepsze życie".
Do odwiedzenia polskiego pawilonu w Szanghaju będzie zachęcało hasło "Polska się uśmiecha". Ma on zaprezentować Polskę jako kraj nowoczesny, europejski, przyjazny i młody. Głównymi punktami odniesienia do Chin podczas wystawy mają być m.in. wspólnota losów Polski i Chin (migracje ze wsi do miasta), duch przedsiębiorczości ("Polacy Chińczykami Europy"), jak również smoki polskie i chińskie. Promocja Polski w Szanghaju ma objąć głównie gospodarkę i kulturę.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...