Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Ci niby tak strasznie zlaicyzowani Czesi znowu to zrobili.
„Nie zabrałam z sobą radości” – to wybór wierszy sześciu ukraińskich poetek, które od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę gościły w Polsce.
O poezji, która ocala tożsamość walczącego narodu, pszczołach pod Chersoniem i dzielnych wolontariuszkach z Buczy opowiada o. Piotr Lamprecht, augustianin i poeta.
07.08.2023, Opole. Spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E. Smolki w Opolu poświęcone było antologii poetyckiej pt. „Ciężar pyłu. Haiku dla Ukrainy", zawierającej miniaturowe wiersze – haiku, traktujące o wojnie w Ukrainie.
Książka George'a Orwella "Rok 1984" to ewidentna metafora dzisiejszej Rosji, w której jest całkowicie odwrócona rzeczywistość i wojnę trzeba nazywać pokojem - powiedział PAP Kiriłł Martynow, redaktor naczelny niezależnego portalu i pisma "Nowaja Gazieta. Jewropa".
W Nysie, Brzegu i Opolu można było zobaczyć wystawę wyszywanych ikon autorstwa Stefana Borysławskiego z Drohobycza.
Przez cały Wielki Tydzień w papieskiej kaplicy Domu Św. Marty będą wystawione ukraińskie ikony z odłamkami rosyjskich bomb. Zostały wykonane w Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Zbiór 18 ikon nosi wspólną nazwę Arma Christi.
Najdłużej, bo od 1 września do 6 stycznia Boże Narodzenie świętują na Filipinach. W Boliwii dzieci nie tylko śpiewają kolędy, ale i tańczą dla Pana Jezusa. W krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani - niestety - dzieci nie mogą tak świętować. A na Ukrainie – świętowanie trwa w cieniu wojny, jego tłem jest odgłos spadających bomb.
Gdy wkrótce po wybuchu wojny miliony Ukraińców skierowały się ku granicom, tysiące ludzi z różnych krajów ruszyły, aby ich wspomóc. Była to sytuacja niezwykle trudna i jednocześnie pełna solidarności. Reżyser Alice Tomassini postanowiła uchwycić tę chwilę w kadrze i stworzyła film „Kordon”.
W Opolu z inicjatywy młodych Ukraińców powstał mural, który jest wyrazem wdzięczności polskiemu społeczeństwu za udzielaną pomoc.