Mija 15 lat od pielgrzymki metropolii górnośląskiej do Rzymu w 2007 roku, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Wspomnieniami z tego wydarzenia dzieli się ówczesny metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
7 marca 1941 r. likwidatorzy z ZWZ po raz pierwszy zastrzelili kolaboranta. Wykonanie tego wyroku Sądu Podziemnego miało wymiar propagandowy, ponieważ Iwo Sym był w Polsce celebrytą. W odwecie Niemcy rozstrzelali w Palmirach 21 zakładników.
Z powodu epidemii 16 maja nie odbędzie się popularna Noc Muzeów. Niektóre placówki jednak z niej nie zrezygnowały i przygotowują atrakcje.
"Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, to jeden z najbardziej znanych polskich filmów wszech czasów. Do dziś ma zaprzysięgłych fanów - powiedział PAP krytyk filmowy prof. Tadeusz Lubelski. 55 lat od premiery, dzieło Hasa budzi zachwyt wielkich twórców.
Znani artyści i muzycy chrześcijańscy wezmą udział w projekcie "Biblia Polska - nasz kod wartości". Premierowy koncert odbędzie się 9 października o godz. 12 w Nowym Targu.
21. Brygada Strzelców Podhalańskich świętowała 25. rocznicę powołania jednostki na nowo i 80. rocznicę zawierzenia Matce Boskiej Ludźmierskiej.
Nie żyje Roman Kłosowski - poinformował w poniedziałek ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. Był aktorem filmowym i teatralnym, znanym głównie z roli Romana Maliniaka z serialu telewizyjnego "Czterdziestolatek". Aktor miał 89 lat.
Dziś premiera książki "Święci pierwszego kontaktu".
Popularne w różnych częściach woj. śląskiego postaci gen. Jerzego Ziętka i Edwarda Gierka mają zniknąć z grona patronów ulic czy placów. W świetle ustawy dekomunizacyjnej negatywnie te postaci zaopiniował już IPN. Wojewoda śląski zapowiada, że wypełni ustawę.
1 maja o trzeciej nad ranem zmarł Tomasz Burek. Całe życie płacąc za swoje wybory, dawał świadectwo. Udowadniał, że można, jak pisał Zbigniew Herbert w „Panu Cogito”, „być wiernym i iść”. Miał 79 lat.