Górale Żywieccy świętowali stulecie Związku Podhalan

Związek Podhalan obchodzi w tym roku 100 lat swego istnienia. Z tej okazji obchody odbywają się przez cały rok w różnych miejscowościach. Na obchody zaprosił także oddział Górali Żywieckich, a w uroczystościach w Żywcu uczestniczyli przedstawiciele licznych oddziałów ZP i zaprzyjaźnionych organizacji, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych z terenu Podbeskidzia.

W Żywcu uroczystości jubileuszowe rozpoczęła Msza św. w konkatedrze, koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, z udziałem bp. seniora Tadeusza Rakoczego i kapelanów ZP. Obecny był m.in. wiceprezes ZP Piotr Gąsienica, który przekazał pozdrowienia od zarządu głównego ZP.

W homilii bp Pindel zachęcił jubilatów, by nie ograniczali swojego związku z tradycją do stroju czy gwary, by nie obawiali się obecności krzyża w swoim życiu. - Niech to nasze świętowanie przypomina nam, kim jesteśmy; pomaga w określeniu tożsamości członków Związku Podhalan i w odpowiedzi na pytanie, czy chcemy być zaliczani do grona dzieci Bożych i zawsze wiernych uczniów Chrystusa - mówi.

Po wspólnej modlitwie, za którą podziękował prezes Górali Żywieckich Tadeusz Fiedor, na żywieckim Rynku odbyły się prezentacje gry na trombitach i listkach, a gości witali: burmistrz Antoni Szlagor i starosta Andrzej Kalata. Członek ZG ZP Stanisław Lizak uroczyście powitał też kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.

W czasie jubileuszowego spotkania w sali zajazdu Beskidy wiceminister Stanisław Szwed wręczył przyznane przez ministra kultury Piotra Glińskiego medale "Gloria Artis" za upowszechnianie kultury. Otrzymali je członkowie Górali Żywieckich: Jadwiga Jurasz, Brygida Murańska, Marek Jurasz i Jan Pituła.

Bp Rakoczy, honorowy  członek Związku, odebrał także medal od ZP i podziękowania za duchowe wsparcie, jakiego udzielał dla ZP w pierwszych latach jego istnienia w naszej diecezji. Bp Rakoczy przypomniał, że w gronie honorowych członków Związku Podhalan był też papież Jan Paweł II i życzył Góralom Żywieckim i całemu związkowi orędownictwa św. Jana Pawła II w dalszej pracy w nowym stuleciu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama