W studiu S5 Radia Kraków dobiegają końca nagrania nowej płyty poety i pieśniarza Leszka Długosza. Artysta skończy 18 czerwca 80 lat.
Artysta, mimo sędziwego wieku, nie zamierza jeszcze łamać poetyckiego pióra ani rozstawać się z muzą muzyki Polihymnią. - Spoczywanie na laurach, nawet najbardziej zasłużonych, nie zgadza się z moją naturą, z moimi ambicjami, z moimi potrzebami, z moim temperamentem. Nie umiem się zestarzeć, choć oczywiście czuję upływający nieuchronnie czas. Znam więc powagę daty urodzin, ale planów mam jeszcze wiele - mówi jubilat.
Jubileuszowa płyta będzie nosiła tytuł "Muzyka tamtych dni". - Przypomnę dobrze znane piosnki, m.in.: "Berlin 1913", "Jaka szkoda", "Wiosenne wody", "Leśną pasterkę". Sobie przypominam zaś przy tej okazji wieloletnią przyjaźń z Andrzejem Zaryckim, moim równolatkiem, który zaaranżował utwory nagrywane do wydania na płycie, gdzie towarzyszą mi orkiestra symfoniczna oraz soliści instrumentaliści - mówi L. Długosz.
Andrzeja Zaryckiego poznał na początku lat 60. ub. wieku w Domu Studenckim "Żaczek", poszukując pianisty do kabaretu Hefajstos z którym był wówczas związany. Z czasem obaj trafili do kabaretu "Piwnica pod Baranami", gdzie L. Długosz był jedną z gwiazd, A. Zarycki komponował zaś piosenki dla Ewy Demarczyk.
Na nagraniach w studiu Radia Kraków L. Długoszowi towarzyszą orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jerzego Dybała oraz soliści instrumentaliści: pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska, pianista Jacek Bylica, oboista Mariusz Pędziałek, trębacz Tomasz Kudyk i akordeonista Wiesław Dziedziński.
Pomysłodawczynią nagrania płyty z wykorzystaniem potencjału artystycznego orkiestry Sinfonietta Cracovia jest Jolanta Janus, znana krakowska menedżer kultury, od wielu lat propagująca twórczość pieśniarską L. Długosza. Jej firma Ars et Artificem jest wraz Narodowym Centrum Kultury producentem płyty, którą zrealizuje renomowana wytwórnia DUX. Województwo Małopolski jest partnerem głównym przedsięwzięcia, Miasto Kraków i Sinfonietta Cracovia partnerami, a projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Premiera płyty połączona z koncertem jubilata odbędzie się prawdopodobnie jesienią. 22 czerwca w warszawskim Teatrze Polskim odbędzie się zaś koncert jubileuszowy, zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Łukasiewicza w Krakowie. Instytut jest także wydawcą bogato ilustrowanej książki Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego "80. jubileuszowa opowieść o Leszku Długoszu".
Sylwetkę Leszka Długosza przedstawimy szerzej w 24. numerze „Gościa Krakowskiego” na niedzielę 20 czerwca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...