180 pisanek, wykonanych przez małych górali ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu, można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Prace uczniów podziwiał już m.in. kard. Stanisław Dziwisz.
Dawna tradycja górali Beskidu Śląskiego kazała w Wielki Czwartek zawiązywać dzwony. Cisza trwała do rezurekcji
Obrońcy praw zwierząt chcą likwidacji transportu konnego do Morskiego Oka w Tatrach i od wtorku zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie. Ekolodzy twierdzą, że konie pracują zbyt ciężko, a fiakrzy łamią regulamin zawarty z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
300 lat temu, 17 lub 18 marca w słowackim Liptowskim Świętym Mikułaszu legendarny karpacki zbójnik Juraj (Jerzy) Janosik został powieszony na haku za żebro. Po śmierci Janosik stał się narodowym bohaterem Słowaków. Jego legenda jest także żywa w Polsce.
Działanie tej wspólnoty to ewenement w skali kraju. Jej członkowie mogą wycinać drzewo nawet z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego. W ostatnim czasie przydział ściętego drzewa wzbudza jednak wśród górali wiele kontrowersji.
500-lecie parafii pw. św. Michała Archanioła w Ostrowsku. Wylewający Dunajec spowodował, że kościół był przenoszony aż trzykrotnie. A o samodzielnej parafii w Ostrowsku – za namową krakowskiego biskupa – zdecydował król Zygmunt Stary. Jej granice sięgały aż po Morskie Oko.
Kazimierz Tischner - młodszy brat śp. ks. Józefa Tischnera i Szymon J. Wróbel, twórca filmu „Jego oczami” pokazali w Żywcu jego zwiastun.
Jan Guła został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP
W sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu górale przez całą dobę modlą się m.in. o światło Ducha Świętego dla kolegium kardynalskiego i owocny wybór następcy Benedykta XVI. Jednocześnie dziękują za jego pontyfikat.
Joanna Kulig, Marian Dziędziel i Wiktor Loga-Skarczewski zagrają główne role w dramacie "Halny idzie" w reż. Aleksandry Nesterskiej. Premiera filmu, ukazującego zależność człowieka od natury oraz bogactwo podhalańskiego folkloru, odbędzie się jesienią 2014 r.