Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
MSZ zapowiada notę dyplomatyczną w sprawie odnalezionego w Moskwie skarbu polskiej kultury - ujawnia "Rzeczpospolita".
Tom "Fuga" wierszy zebranych Urszuli Kozioł ukazuje przemiany jej twórczości od debiutanckich "Gumowych klocków" po ubiegłoroczne "Horrendum" . W "Fudze", która właśnie trafia do księgarń, znalazł się też zupełnie nowy cykl wierszy - "Treny dla Feliksa".
Najnowsza powieść Umberto Eco zatytułowana "Cmentarz w Pradze" ukaże się po polsku na początku listopada. Tym razem pisarz-semiotyk zajmuje się fałszerstwami dokumentów - przede wszystkim "Protokołami Mędrców Syjonu" - i tym, jak wpłynęły one na losy świata.
Do księgarń trafiło polskie tłumaczenie powieści "Czarna księga" tureckiego noblisty Orhana Pamuka. Opowiada ona o adwokacie wyruszającym na poszukiwanie swojej żony, która pewnego dnia opuściła ich dom.
Najwybitniejsi współcześni polscy poeci różnych pokoleń spotykają się w sobotę w Krakowie z publicznością w ramach I Krakowskiej Nocy Poezji. Jedną z pierwszych imprez tego dnia był Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Teatrze im. J. Słowackiego.
Alternatywne sposoby czytania poezji współczesnej i mówienia o niej zaprezentują uczestnicy VII edycji festiwalu literackiego "Manifestacje Poetyckie", który odbędzie się w dniach 2-4 września w Warszawie.
Wiersze 30 autorów m.in. Wisławy Szymborskiej, Jacka Dehnela, Marcina Sendeckiego i Krzysztofa Siwczyka będzie można zobaczyć na stacjach i w wagonach paryskiego metra w dniach 24 sierpnia - 6 września w ramach akcji "Polskie wiersze w paryskim metrze".
"Przewodnik po warszawskich blokowiskach" pióra Jarosława Trybusia ukazał się nakładem wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego. "Chciałem pokazać fenomen warszawskich blokowisk i oswoić je" - powiedział autor podczas prezentacji książki.
Wybrane utwory Czesława Miłosza ze zbioru "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada i inne wiersze" zainspirowały artystów ze szwedzkiego studia InterAlter do stworzenia serii krótkometrażowych filmów, będących wizualną interpretacją poezji noblisty.
"Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy" - mawiała Hanka Bielicka, jedna z najwybitniejszych aktorek powojennej polskiej estrady. Do księgarń trafia właśnie jej biografia pióra Zbigniewa Korpolewskiego, autora wielu monologów Bielickiej.