Około 1500 euro w monetach wyławiają codziennie średnio pracownicy zakładu komunalnego z Fontanny di Trevi w Rzymie. Pieniądze wrzucają turyści w nadziei, że dzięki temu wrócą jeszcze kiedyś do Wiecznego Miasta. Rocznie zostawiają tam 700 tysięcy euro.
Jerzy Stuhr zakończył w Rzymie pracę nad filmem "Habemus papam" Nanniego Morettiego. W filmie znanego włoskiego reżysera, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes, polski aktor gra rzecznika pogrążonego w depresji papieża. Film będzie miał premierę w 2011 roku.
Tłumy turystów przybyły podczas świąt do włoskiego miasta Matera w regionie Basilicata, by zobaczyć prace na planie filmowym remake'u słynnej hollywoodzkiej produkcji "Ben Hur" z 1959 r. Nową wersję historii z czasów rzymskich w Judei kręci Timur Bekmambetov.
Kontrowersje wywołał zaprezentowany w poniedziałek w Rzymie film fabularny o Piusie XII. Przedstawiono go - jak podkreślają media - jako "Schindlera z Watykanu", który uratował w czasie wojny 800 tys. Żydów.
Galeria Uffizi i inne muzea we Florencji zostały zasypane prośbami o wypożyczenie najcenniejszych dzieł na ekspozycje towarzyszące światowej wystawie Expo w Mediolanie. Łącznie zwrócono się o udostępnienie 78 prac, wśród nich Leonarda da Vinci i Botticellego.
Dozorczyni wywołała skandal w rzymskim Panteonie - poinformowały włoskie media. Woźna przerwała trwający tam koncert rosyjskiego zespołu kameralnego tuż przed jego zakończeniem, mówiąc, że musi zamknąć zabytek. Nagranie incydentu trafiło do internetu w sobotę.
W Wenecji rozpoczął się w środę 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Zwycięzcą zostanie "film, który poruszył mnie emocjonalnie i intelektualnie" - zapowiedział przewodniczący jury Darren Aronofsky. Pokazy rozpocznie thriller polityczny George'a Clooneya.
Zdaniem amerykańskiego astrobiologa prof. Stevena Bennera całe życie na Ziemi, a więc również i ludzkość, może pochodzić z Marsa, który w odległej przeszłości bardziej sprzyjał powstaniu życia niż ówczesna Ziemia.
Włoski krytyk literacki Pietro Citati na łamach "La Repubblica" wyraził ubolewanie, że Czesław Miłosz jest tak mało znany we Włoszech. Jak przykład jego wielkiej kreatywności wskazał wydane niedawno w Italii tomy "Abecadło" i "Piesek przydrożny".
To Giotto jest autorem Całunu Turyńskiego - taką tezę przedstawił włoski malarz i ekspert w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki Luciano Buso w wydanej właśnie we Włoszech książce. Według niego, słynny artysta wykonał malowidło w 1315 roku.