Bombonierka – powiedzieli o nim eksperci. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze w 2007 r. budynkowi groziło zawalenie. Dziś od progu wita luksus.
Po 30 latach artystycznej nieobecności druga najstarsza scena teatralna w Polsce wznawia działalność. Walący się do niedawna budynek Teatru Starego stał się znowu wizytówką Lublina, i to wizytówką znakomitą.
Począwszy od przekroczenia ogromnych szklanych drzwi, przez błyszczące korytarze z wystawami archeologicznymi i projekcjami multimedialnymi, po imponującą salę widowiskową z wygodnymi fotelami obitymi czerwonym materiałem, sprowadzonym specjalnie z Francji. Scena należy do najnowocześniejszych w Polsce. Wyposażona we wszelkiego rodzaju zapadnie, orkiestron i najnowsze cuda techniki. Poza tym obniża się do poziomu widowni, która po łatwym demontażu krzeseł, może stać się salą balową. Do tego wszystkiego program przyciągający miłośników różnych sztuk. Jest rzeczywiście czym się szczycić.
Agnieszka Gieroba/GN
Lublin
Przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych w teatrze można oglądać w gablotach na teatralnych korytarzach
Dla każdego coś miłego
Na dzień otwarty przyszły tłumy. Choć teatr dopiero zaczyna swoją działalność, już ustawiają się kolejki po bilety. Rodzi się jedno z lubelskich miejsc, gdzie z pewnością warto bywać.
– Aby widzowie Teatru Starego mogli z łatwością odnaleźć interesujące ich pozycje, program będzie uporządkowany tak, aby każdej prezentowanej dziedzinie sztuki przyporządkowany był na stałe dany dzień tygodnia – mówi Karolina Rozwód, dyrektor.
W poniedziałki więc film: polskie i światowe kino artystyczne. We wtorki literatura: cykl spotkań, podczas których osobistości ze świata kultury i literatury dyskutować będą o najważniejszych zagadnieniach związanych z literaturą. W środy muzyka: koncerty muzyki klasycznej i jazzowej w wykonaniu uznanych polskich artystów, twórców młodego pokolenia, oraz zespoły lubelskie.
Agnieszka Gieroba/GN
Lublin
Wejście do teatru
W piątki i soboty teatr: zarówno najciekawsze spektakle kameralne zespołów poszukujących, jak i przedstawienia dramatyczne oraz muzyczne z udziałem popularnych aktorów.
W niedziele „Teatr Stary dla najmłodszych”: przedstawienia teatralne, koncerty i czytanie bajek dla dzieci oraz ich rodziców. W programie znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych dzieci, do 3 lat, jak i tych trochę starszych.
Nie tylko teatr
Wyprawa do Teatru Starego może być również okazją do spotkania z historią. Podczas prac remontowych prowadzono badania archeologiczne. Ku wielkiej radości archeologów natrafiono na znaleziska sięgające kilku tysięcy lat przed naszą erą.
– Teatr ma dwie kondygnacje poniżej poziomu ziemi. Kopiąc tak głęboko, dotknęliśmy historii Lublina, o jakiej nam się nie śniło. Przedmioty codziennego użytku ludów, które kiedyś tu mieszkały, ozdoby, narzędzia. Były też bardziej współczesne znaleziska z przełomu XIX i XX wieku świadczące o życiu teatru. To, co znaleźliśmy, eksponujemy w gablotach na korytarzach teatralnych. W ten sposób w przerwie spektaklu widz może być jednocześnie w muzeum – mówi Maria Balawajder-Kantor, odpowiedzialna za projekt renowacji.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.