Zagrają organy - jedne z największych w Europie

Pielgrzymi przybywający do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym (Wielkopolska) mogą przez całe wakacje, trzy razy dziennie, słuchać półgodzinnych koncertów na organach - największych w kraju i czwartych pod względem wielkości w Europie.

Na tym niezwykłym instrumencie grają studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu - powiedział PAP Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.

Pomysł organizowania koncertów zrodził się kilka lat temu, kiedy zbudowano organy. "Przy okazji mszy świętych wierni słyszą tylko organy, które są wykorzystywane jako akompaniament liturgiczny, natomiast rzadko słyszą je, kiedy są wykonywane na nich różne utwory. Dlatego w wakacje przyjeżdżają tu studenci i absolwenci uczelni muzycznych, który codziennie grają półgodzinne recitale" - podkreślił Jakub Stefek z Akademii Muzycznej w Warszawie.

W repertuarze jest muzyka takich mistrzów, jak m.in. Franz Schubert i Jan Sebastian Bach. Wyjątkowo pięknie i wzruszająco brzmią w świątyni "Ave Maria" i "Toccata" - mówią słuchacze licheńskich koncertów w bazylice. Jak zapowiada Adamczyk, nie zabraknie także utworów polskich.

Gospodarze, księża marianie, promują muzykę klasyczną i religijną. Młodzi muzycy mają przy okazji szanse na szlifowanie swoich umiejętności, bo gra na tak wielkim instrumencie nie należy do łatwych - opóźnienie dźwięku jakie panuje w bazylice dochodzi nawet do 10 sekund.

Budowa organów trwała cztery lata. Ich projektantem jest profesor Andrzej Chorosiński. Składający się z pięciu części instrument liczy 157 głosów, ma około 13 tysięcy piszczałek. Sam główny instrument, znajdujący się nad wejściem do bazyliki, waży 50 ton. Tworzy go około 7 tysięcy piszczałek, z których największa ma 10 metrów. Piszczałki powstały w Polsce, Portugalii i Holandii. Część z nich odlano z 90-procentowej cyny.

Sama bazylika to prawdziwy kolos. Jej nawa główna ma w najwyższym punkcie 40 m wysokości. Wewnątrz znajduje się ponad 10 tysięcy miejsc stojących i siedzących, a kubatura wynosi 300 tysięcy metrów sześciennych. Powierzchnia świątyni to 23 tysiące metrów kwadratowych. Każdego roku przybywa tutaj ponad 1,2 mln pielgrzymów z kraju i z zagranicy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama