3 września w Ludźmierzu odbyły się XXX Dożynki Podhalańskie.
Tradycyjne już góralskie świętowanie u bacy Piotra Kohuta w Koniakowie - odbywające się przy bacówce i Centrum Pasterskim działającym u Marii i Piotra Kohutów - było w tym roku jednym z punktów programu 3. Zjazdu Karpackiego. Bohaterką tegorocznego jarmarku była bryndza, której różne smaki można było porównać podczas degustacji produktów przywiezionych przez gości Zjazdu Karpackiego z Ukrainy i Rumunii. Były pokazy strzyżenia owiec, warsztaty obróbki wełny, bibułkarskie, koronkarskie, wikliniarskie, tańce i... tłumy gości.
Po Dniu Wspólnoty Radio eM zorganizowało niezwykły koncert "Muzyka przez duże eM". Na scenie zagrali: God`s Property,Dobre Ludzie i NiemaGotu.
Po zakończeniu Mszy św. koncert rozpoczął występ Wojciecha Ławnikowicza, niewidomego muzyka i wokalisty. Zaprezentował on dwie pieśni maryjne, chcąc w ten sposób uczcić 100. rocznicę objawień fatimskich i 300. rocznicę koronacji obrazu jasnogórskiego. Następnie artyści z chóru Basilica Cantans wraz z zespołem kameralnym Eurosilesia ensemble wykonali kantatę.
U stóp Wieży Piastowskiej na cieszyńskim wzgórzu zamkowym z udziałem zagranicznych gości m.in. z Rumunii i Słowacji odbyło się uroczyste otwarcie 3. Zjazdu Karpackiego, odbywającego się w gminie Istebna. Gości witali m.in. starosta cieszyński Janusz Król, wójt Istebnej Henryk Gazurek i burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
Hołydmas, czyli Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu, odbyły się 27 sierpnia.
Pogoda trochę zmieniła plany organizatorów i niestety słynny korowód zespołów przez miasto został odwołany. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali się w namiocie na Równi Krupowej.
To stały punkt programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Górale i turyści zgromadzili się przy ołtarzu polowym nieopodal kaplicy papieskiej w niedzielę 13 sierpnia, aby uczestniczyć w Mszy św. Sierpniowe nabożeństwa pod Turbaczem zapoczątkował wiele lat temu ks. prof. Józef Tischner.