Mieszkający na terenie gminy Brzeźnica górale czadeccy, przesiedleni na tereny Ziemi Lubuskiej dawni mieszkańcy Bukowiny, od lat pielęgnują swój folklor w zespołach i kapelach ludowych.
Ponad 360 tradycyjnych pieśni z całego łuku Karpat znalazło się w "Śpiewniku karpackim" pod redakcją Władysława Motyki. Śpiewnik ukazał się nakładem Beskidzkiego Towarzystwa Oświatowego w Milówce.
Orszaki Trzech Króli przeszły przez trzy miasta Podhala: Mszanę Dolną, Zakopane i Rabkę-Zdrój. W stolicy polskich Tatr mędrcy jechali w karecie, ciągniętej przez Krupówki przez zaprzęg konny.
W Zakopanem w okresie świąteczno-noworocznym trwa jubileuszowy V Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych.
Historia Zagórzan z Mszany Dolnej doczekała się monografii pod kierunkiem dr Urszuli Janickiej-Krzywdy. Promocja publikacji odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszanie Dolnej.
Młodzi górale dbają o tradycję. W wielu miejscowościach Podhala grupy kolędnicze ogłaszają dobrą nowinę o Bożym Narodzeniu, pukając od domu do domu.
Pasterskie Msze św. w plenerze odbyły się w kilku miejscach na Podhalu, m.in. w Nowym Targu, na Wiktorówkach i pod Turbaczem.
Adwent – czas oczekiwania i intensywne przygotowania do świąt. O tym, jak wyglądał na Bukowinie, opowiada Jadwiga Parecka, kierownik zespołu górali czadeckich „Watra” z Brzeźnicy.
– Lekarz popotrzył na dwuletniego Józusia, i rzekł: pewnikiem coś zjodł – opowiadał Kazimierz Tischner. – Dał mu więc lek na przeczyszczenie. Ale mama nie zdążyła mu tego podać, bo Józuś stracił przytomność.
Po raz pierwszy w historii egzamin czeladniczy w zawodzie baca zdaje we wtorek na Podhalu 19 kandydatów, w tym jedna kobieta. Część praktyczna, m.in. strzyżenie owiec i wyrabianie serów, odbywa się w bacówce w Leśnicy; teorię kandydaci będą zaliczali w Nowym Targu.