Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Książka jest istotą, mówi nam coś nieustannie.
Jak obliczyć starość książki? Gdy grzbiet się sypie, a kartki zeń wypadają – to może być znakiem zmiany na nowy egzemplarz. Co począć jednak z książką, która solidnie się trzyma, jednak pojawiają się nowe tłumaczenia?
Jego życiorys jest tak bogaty, że można by nim obdzielić kilka osób, a i tak za każdym razem byłby to materiał na powieść sensacyjną. 80 lat temu zmarł Ferdynand Antoni Ossendowski.
Dwie strony pierwszego, odręcznego wydania "Boskiej komedii" Dantego z XIV wieku znaleziono podczas przenosin dokumentów w państwowym archiwum w mieście La Spezia we włoskiej Ligurii - poinformował burmistrz Pierluigi Peracchini. "To jedyny taki skarb na świecie o bezcennej wartości" - podkreślił.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...
Dlaczego akurat Władysławowi Reymontowi przypadła w udziale literacka Nagroda Nobla? Jakie walory dostrzegli w jego dziele członkowie Akademii Szwedzkiej?
Ponad 800 autorów - m.in Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Maja Lunde, Karl Ove Knausgard - spotka się z czytelnikami podczas 27. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wydarzeniu będzie towarzyszył Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, Mroczne Historie i Dziecięca Strefa Literacka.
Spotkania i dyskusje z pisarzami, w tym wydarzenia towarzyszące finałom dwóch nagród literackich - prozatorskiego "Angelusa" i poetyckiego "Silesiusa", znalazły się w programie rozpoczynającego się we wtorek we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu.
Tegoroczna laureatka literackiego Nobla Han Kang "ma wyjątkową umiejętność zwracania uwagi na związek ciała z duszą, życiem i śmiercią" - powiedział przewodniczący komitetu noblowskiego Akademii Szwedzkiej Anders Olsson. W Polsce ukazało się kilka jej książek, m.in. "Wegetarianka", "Biała elegia" i "Nadchodzi chłopiec".
Nie był autorem igraszek słownych, był poetą myśli trudnej - pisał o Czesławie Miłoszu Leszek Kołakowski. 14 sierpnia przypada rocznica śmierci autora "Zniewolonego umysłu", "Rodzinnej Europy", "Traktatu moralnego", laureata literackiej nagrody Nobla z 1980 roku.