O duchowości Leonarda Cohena, śpiewaniu niskim głosem i tłumaczeniu, które jest sztuką rezygnacji, mówi Marcin Styczeń.
Eric Liddell, bohater „Rydwanów ognia”, był pewnym faworytem biegu na 100 m na olimpiadzie w 1924 roku. Kiedy odmówił startu, prasa zaczęła wieszać na nim psy.
Skierowane do Boga słowa: „giniesz razem ze mną” czytane bez wiary mogłyby stać się źródłem rozpaczy. Ale w kontekście Ewangelii ów cytat z wiersza Bolesława Leśmiana nabiera diametralnie innego znaczenia.
Pisze o naszej historii bez napuszenia, patosu i kompleksów. Sprawia, że imiona plączące się we wspomnieniach z lekcji historii stają się żywe i… jakby bardziej prawdziwe. Przekonuje, że z Piastami i Piastównami można się zaprzyjaźnić. Nagle okazuje się, że nasza przeszłość jest ekscytująca.
O nadrabianiu miną, pytaniu o sens i o Bogu, który jest odpowiedzią, mówi Marta „Marika” Kosakowska.
O szczerości w śpiewaniu, barwie słowa i nowej płycie opowiada Lidia Pospieszalska.
Nie tylko o historii jednej znajomości mówi Alicja Klenczon, żona Krzysztofa Klenczona (1942–1981), sławnego niegdyś muzyka rockowego.
O uwielbieniu w ciemno i nieskończoności, która jest po naszej stronie, mówi Ewa Uryga.
Koncerty, spektakle, spotkanie autorskie - znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który odbędzie się w dniach 24-29 października w Krakowie. W poniedziałek przypada 11. rocznica śmierci artysty.
Jego pieśń „Z dymem pożarów” pełniła w XIX wieku rolę hymnu narodowego. A jednak dziś mało kto wie, kim był zmarły 120 lat temu Kornel Ujejski.