Wernisaż wystawy o okrucieństwie w Treblince.
Te rzeźby opowiadają historię, o której nie można zapomnieć. Ich autor, Samuel Willenberg, przeżył piekło obozu w Treblince i ukazał je w artystycznej formie.
„Śmierć Zygielbojma”, wyłącznie z powodów poza-artystycznych, zyskała największy rozgłos wśród tegorocznych premier poświęconych tematyce Holocaustu.
„Mam na imię Sara” to kolejny, po „Ciotce Hitlera” i „Cudaku”, film poświęcony tematyce Holocaustu.
W wieku 100 lat zmarł Leopold Kozłowski, kompozytor, pianista i dyrygent. Był ostatnim przedstawicielem przedwojennych klezmerów w Polsce.
100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja, aby zastanowić się, jak opowiadać o ojczystej historii. „Historia Polski w komiksie” skłania do pytań, jak to robić.
Druga wojna światowa przyniosła największą w dziejach ludzkości hekatombę ludności cywilnej. Twórcy filmowi często do tego jej aspektu wracają. Rzadko w sposób tak oryginalny jak w filmie „Idź i patrz” Elema Klimowa.
Kolory Friedensreicha Hundertwassera przypominają ślady po pocałunkach zostawione przez bawiące się dzieci, które pomalowały sobie usta na intensywne kolory. A linie jego budowli są zmienne jak ich nastroje.
Krzysztof Kłopotowski napisał książkę o geniuszu Żydów – na polski rozum. Jedni uznali, że jest oszalałym filosemitą, inni, że nawiedzonym antysemitą.
Znany poeta, prozaik i literaturoznawca Julian Kornhauser odebrał w czwartek Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu przez kapitułę nagrody za "literackie zmaganie o mądrzejszą Polskę". Była to już 16. edycja Nagrody Orła Jana Karskiego.