Nie ma drugiego miasta w Polsce, które tak kocha jubileusze jak Kraków. Kiedy tylko zbliża się okrągła rocznica czegokolwiek, jego mieszkańcy rozpoczynają natychmiast przygotowania do jej godnych obchodów. Nic więc dziwnego, że choć do 2014 roku zostały jeszcze trzy lata, pod Wawelem (a mówiąc dokładnie: pod kopcem Tadeusza Kościuszki) już ujawnił się Tajny Komitet Uczczenia Setnej Rocznicy Wymarszu Dobrego Wojaka Józefa Szwejka Na Światową Wojnę.
Czym jest Tora, a czym Tanak? Co nazywamy Septuagintą? Czy chrześcijaństwo to „religia Księgi”?
Nakładem oficyny Vocatio ukazała się „Quedesha”. To drugi tom biblijnej trylogii Rafała Kosowskiego, w której autor przybliża czytelnikom dramatyczne losy pięknej królowej Aberes.
"Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy" - mawiała Hanka Bielicka, jedna z najwybitniejszych aktorek powojennej polskiej estrady. Do księgarń trafia właśnie jej biografia pióra Zbigniewa Korpolewskiego, autora wielu monologów Bielickiej.
Drugi tom wydania "Dzieł wszystkich" Bolesława Leśmiana, który właśnie trafił do księgarń, zawiera twórczość eseistyczną i krytycznoliteracką poety, recenzje teatralne, a także teksty, które można traktować jako manifest poetycki autora "Łąki".
„Ludzie na walizkach” – kolejna seria wywiadów Szymona Hołowni – to rozmowy z ludźmi, których doświadczenia uważa się za graniczne.
Poznaj opowieść o sile wiary pewnego lekarza.
Czy mity to tylko fikcyjne, bajkowe historie, czy może jednak symboliczne opowiadania, w których wyraża się „ludzkie doświadczenie świata jako rzeczywistości sakralnej”?
„Idealna pogoda na czytanie książek” - taką łatkę wakacjom przypinają w Internecie wydawnictwa. A tu na fejsbuku dowiaduję się, że do księgarni w Jaworznie przyszła młoda kobieta i poprosiła o 70 cm atrap książek w zielonym kolorze. Żeby jej pasowały…do mebli.
Jak donosi najnowszy „Przekrój” nakładem wydawnictwa Ongrys właśnie ukazała się antologia prasowych komiksów Papcia Chmiela z lat 1947-1980.