Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Chleb z popiołem jedzony w Wielki Piątek, mycie w zimnej wodzie i gorzka wódka z tatarakiem na rozgrzewkę, a w Niedzielę Wielkanocną - prezenty od zajączka dla dzieci - niektóre z tych dawnych zwyczajów świątecznych są kultywowane na Górnym Śląsku do dziś.
Wernisaż twórczości artystycznej górali, zorganizowany w niedzielę, był pierwszym punktem obchodów 110 rocznicy powstania Związku Górali - poprzednika Związku Podhalan. Wystawę można oglądać w historycznej siedzibie Związku Podhalan w Zakopanem.
Najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski z turoniami, gwiazdami i szopkami, a także najlepsi góralscy tancerze będą gościć od środy do niedzieli w Bukowinie Tatrzańskiej gdzie odbędzie się 42. Góralski Karnawał.
Szopkarze w Neapolu postanowili walczyć z plagą kradzieży kieszonkowych na ulicy San Gregorio Armeno, gdzie mieszczą się ich pracownie. Rzemieślnicy zabronili turystom fotografować szopki i figurki , bo gdy stają przed witrynami, padają ofiarami złodziei.
Największa na świecie koronka o średnicy 5 m i wadze ok. 5 kg., dzieło koronczarek z Koniakowa w Beskidach, po powrocie z 17. Międzynarodowego Festiwalu Koronki w Chorwacji, będzie pokazana w krajach Grupy Wyszehradzkiej.
Złote Zbyrkadła czyli główne trofea Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zostały w środę przyznane najlepszym muzykom ludowym. Konkurs towarzyszył 45. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Coraz mniej Włochów kupuje karty do gry i coraz mniej w nie gra. Ta silnie zakorzeniona do tej pory w tym kraju tradycja powoli wymiera z powodu dominacji gier komputerowych a znany włoski producent kart pogrążony jest w kryzysie.
Ok. 20 osób z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Niemiec bierze udział w rozpoczętym w piątek 5. Międzynarodowym Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia w Supraślu koło Białegostoku. Laureaci będą znani w niedzielę.
Ponad 500 młodych góralek i górali zrzeszonych w 14 zespołach bierze udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "O Złote Kierpce", który rozpoczął się w sobotę w Zakopanem.
Przeprowadzanie wywiadów z osobami, które nadal kultywują tradycje ludowe, to jedno z założeń programu edukacyjnego "Etnografika", realizowanego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Jego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży dawnymi tradycjami i obyczajami.