Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach wraz z towarzyszącym jej systemem urządzeń pogórniczych oraz wód podziemnych została dziś w Krakowie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęli delegaci 41. sesji komitetu światowego dziedzictwa tej organizacji.
Ponad 200 osób otrzymało już odznaki za przejechanie rowerem całego Szlaku Czarownic, który liczy 235 kilometrów. Dawne Księstwo Nyskie można podziwiać z perspektywy dwóch kółek. Turystyka rowerowa w okolicach Nysy jest bardzo popularna.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, organizacja, która stara się o wpis tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyznaczyła miejsca na powierzchni, które miałyby być objęte ścisłą ochroną.
Niedawno zakończono zdjęcia do dokumentalnej części kolejnej produkcji z cyklu "Dolny Śląsk pełen historii". Film "Dolina pałaców i ogrodów" opowiada o 30 zamkach w kotlinie jeleniogórskiej, zwanej dolnośląską doliną Loary. Trafi też do szkół i bibliotek.
W końcu udało się. Są pieniądze na realizację projektu, dzięki któremu nie zaginie pamięć o kilku stuleciach górniczych tradycji Wałbrzycha.
Niezwykły obraz Teofila Ociepki "Kopalnia", na którym w kopalnianej scenerii obecne są także fantastyczne stwory, można oglądać na Zamku Żupnym w Wieliczce. Wystawę "Górnictwo w sztuce - sztuka w górnictwie" zorganizowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Panna Maria Pomocná u Zlatych Hor, dawniej Cukmantel. To nasz czwarty przystanek.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podjęło starania o wpis tamtejszych podziemi oraz pogórniczej infrastruktury naziemnej na „Listę światowego dziedzictwa UNESCO”. Tymczasem zarządcom Zabytkowej Kopalni Srebra nie brakuje energii, by wciąż poszerzać zakres oferowanych atrakcji. Od niedawna wisienką na torcie dla zwiedzających są interaktywne ekspozycje.
Prof. Ewa Chojecka: Ilu spośród zwiedzających kopalnię "Guido" naprawdę wie, kim był ów Guido? A kim była owa królowa Luiza, której imię nosi drugi zespół górniczo-turystyczny? Gotowa jestem się założyć, że niewielu.
Rozmowa z Krzysztofem Lewandowskim, autorem książki „Zostać milionerem według Karola Goduli”.